Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 16 – 22 września

Zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu – to problemy, z którymi borykają się miasta w każdym regionie Polski. Kampania Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu jest zdecydowaną odpowiedzią na negatywne skutki ciągle wzrastającego ruchu samochodowego w miastach.

Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowany jest w dniach 16-22 września. Kampania koordynowana jest przez Ministerstwo Środowiska, pod patronatem Komisji Europejskiej. Inicjatywa ma charakter europejski , celem jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości w zakresie ograniczenia skorzystania z samochodu na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu.
Temat tegorocznej kampanii to „Mądry transport – lepsze życie”.

Miasto Mława przyłączyło się do Kampanii. Zachęcamy mieszkańców, a zwłaszcza szkoły do aktywnego włączenia się w jej przebieg.
W ramach możliwości zadeklarujmy swój udział:

jedźmy do szkoły, do pracy rowerem, nie tylko w tygodniu zrównoważonego transportu, ale każdego dnia,
Na terenie Mławy wprowadzane są nowe ułatwienia dla rowerzystów, funkcjonuje prawie 4,5 km ścieżek rowerowych:

Ul. Kopernika – ok 400m
Al. Piłsudskiego – od ul. Żwirki do ronda z ul. Napoleońską – ok 550m
Ul. Napoleońska – około 600m
Ul. Arcybpa Wetmańskiego – około 500m
Ul. Działdowska – 1,9km
ul. LG – 300m
Poza ścieżkami rowerowymi są nowe miejsca do parkowania rowerów. W 2010 roku zamontowano 5 nowych stojaków w na rowery przy ulicach: Wyspiańskiego (róg Żeromskiego), Płockiej (róg Stary Rynek), 3 Maja (przy bibliotece), Wigury (przy pasażu handlowym) oraz Rynkowej.
Jeśli uważacie Państwo, że istnieje potrzeba i konieczność montażu kolejnych stojaków, prosimy o przesyłanie propozycji ich lokalizacji na adres: drogi@mlawa.pl

korzystajmy z transportu miejskiego – każdy kto w tygodniu zrównoważonego transportu (16 – 22 września) przyniesie do Wydziału Promocji, pok. nr 1, bilet komunikacji miejskiej z którego skorzystał – dostanie promocyjną smycz miasta Mławy
oznakujmy swój ower – Komenda Powiatowa Policji zaprasza wszystkie zainteresowane osoby ze swoimi jednośladami w dniach 20 – 21 września (poniedziałek, wtorek) w godzinach 12.00 – 15.30. Wystarczy zabrać dowód osobisty, kartę gwarancyjną i oczywiście rower.

Więcej informacji o Kampanii na stronie:
www.mos.gov.pl/22wrzesnia

Materiały do ściągnięcia:
http://www.mos.gov.pl/artykul/3410_logo_2010/12816_logo_2010.html

Minister Środowiska zachęca:
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) to największa ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu. Jest on organizowany co roku w dniach 16-22 września – w Europie od 1998 r., w Polsce od 2004 r.. Zwieńczeniem Tygodnia jest Europejski Dzień bez Samochodu (EDbS) odbywający się 22 września. Kampania stanowi doskonałą okazję do zwiększania świadomości ekologicznej europejczyków w zakresie szkodliwego wpływu samochodów osobowych na środowisko. Skłania do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu, do próby zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut. Ma pokazać szkodliwość zanieczyszczeń, hałasu i zbyt dużego natężenia ruchu wynikającego z nadużywania samochodu jako indywidualnego środka transportu w centrum miasta.
Celem przedsięwzięcia jest ochrona jakości powietrza oraz zapobieganie zmianom klimatu przez zachęcanie mieszkańców miast do zachowań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, zapewnienie mieszkańcom możliwości użytkowania alternatywnych środków transportu, zachęcanie władz lokalnych do wprowadzenia oraz promowania środków transportu przyjaznych środowisku oraz pokazywania korzyści płynących z racjonalnego użytkowania samochodów osobowych (np. tego, w jaki sposób ograniczenie użytkowania samochodów osobowych może wpłynąć na poprawę zdrowia i jakości ich życia).
Działania podejmowane przez organizatorów ETZT oraz EDbS mają stworzyć szansę poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego i skłonić do rozważań o konieczności wsparcia takiego rodzaju transportu, który nie narusza równowagi ekologicznej.